ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σπουδαίο διπλό στο Δασάκι η Δόξα

Σπουδαίας σημασίας νίκη πήρε η Δόξα στον πρώτο αγώνα του 2022, επικρατώντας με 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άχνας, παρότι έπαιζε από το 33′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τραϊτσέφσκι, ήταν καταφανώς ανώτερη από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ωστόσο πήραν το τρίποντο χάρη στο γκολ του Σαντίκ στο 21′, στη μοναδική καλή τους ευκαιρία στον αγώνα (11-3 οι τελικές).

Με την τέταρτη της νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη διαδοχική, η Δόξα έκανε άλμα στη βαθμολογία, ξεπέρασε ΑΕΛ και Ολυμπιακό κι έφτασε στην όγδοη θέση με 17 βαθμούς, ανοίγοντας απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού καθώς πήγε στο +5 από την ΠΑΕΕΚ και στο +9 από τον Εθνικό, ο οποίος έμεινε στους οκτώ και παραμένει σε εξαιρετικά μειονεκτική θέση.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα ήταν το πέναλτι που κέρδισε στο 8′ ο Εθνικός για ανατροπή του Καρασάουσκας από τον Στυλιανού, με τον Σισκόφσκι όμως να αποκρούει την εκτέλεση του Φόλπρεχτ. Αντιθέτως αυτή που άνοιξε το σκορ ήταν η Δόξα, στο 21′, με σουτ του Σαντίκ έπειτα από έξοχη μπαλιά του Στυλιανού. Οι Αχνιώτες έμειναν με δέκα παίκτες στο 33′ όταν ο Τραϊτσέφσκι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (δόθηκε κίτρινη αλλά άλλαξε η απόφαση μέσω VAR), όμως στο επόμενο λεπτό… «άγγιξαν» την ισοφάριση, με τον Καρασάουσκας να σκοράρει αλλά το γκολ να ακυρώνεται, από το VAR για χέρι (αρχικά ακυρώθηκε με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό).

Παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα ο Εθνικός ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με κεφαλιές των Ζάκπα (42′) και Τολμές (45′, δοκάρι), ο οποίος απείλησε και στην έναρξη της επανάληψης (47′). Ακολούθως η Δόξα κατάφερε να κρατήσει για κάποιο διάστημα τον Εθνικό μακριά από την περιοχή της όμως η επόμενη μεγάλη φάση ήταν επίσης για τους γηπεδούχους, στο 73′ με τα σουτ των Χολ-Σαββίδη. Η ομάδα της Άχνας πίεσε από εκείνο το σημείο κι έπειτα, έχασε ακόμη δυο-τρεις καλές ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Χολ, Περατικός, Κυπριανού (64′ Σαββίδης), Χουντόμπιακ, Φόλπρεχτ, Ντόλεζαλ (57′ Ελουντού), Ζάκπα, Καρασάουσκας (64′ Αράζ), Τολμές.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Τραϊτσέφσκι, Κοβάσεβιτς, Τιντζανί, Ασαμόα, Οικονομίδης (79′ Καλλής), Αντάμοβιτς, Ντίας (70′ Ολιβέιρα, 90′ Σάσι), Σαντίκ.