ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Λανς στο κύπελλο Γαλλίας

Η Λανς με έναν τρομερό τρόπο πανηγύρισε την πρόκριση της στη φάση των «16» του κυπέλλου Γαλλίας. Συγκεκριμένα ισοφάρισε τη Λιλ σε 2-2 στο 90+5′ και κατάφερε να πάρει την πρόκριση, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι. ‘Ετσι θα αντιμετωπίσει τη Μονακό στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ονανά, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο 33ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπαμπά.

Η Λανς μείωσε με τον Σεκό Φοφανά στο 67′, ο οποίος αξιοποίησε ασίστ του Σαΐντ. Εκεί που έδειχναν πως η Λιλ θα πανηγυρίσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια, ο Φοφανά με ωραίο τέρμα στο 90+5’ έστειλε το ματς στα πέναλτι πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Φόντε έχασε για τη Λιλ το δεύτερο πέναλτι, ενώ για τη Λανς ο Κλος δεν μπόρεσε να…νικήσει τον τερματοφύλακα των «λιλουά» στο τέταρτο πέναλτι των γηπεδούχων. Ωστόσο ο Ρενάτο Σάντσες δεν βρήκε δίχτυα αμέσως μετά και η Λανς πανηγύρισε την πρόκριση.