ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Η Σπόρτινγκ Χιχόν πέταξε την Βιγιαρεάλ έξω από το Κύπελλο Ισπανίας!

Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ισπανίας έμεινε η Βιγιαρεάλ, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από τη Σπόρτινγκ Χιχόν. Έτσι, η Χιχόν, που αγωνίζεται στην Β΄ κατηγορία της Ισπανίας πήρε μία μεγάλη πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης, κόντρα στην ομάδα που πριν λίγους μήνες κατέκτησε το Europa League.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τον Ραούλ Αλμπιόλ στο 48ο λεπτό. Ωστόσο, η Χιχόν αντέδρασε, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ούρος Τζούρτζεβιτς να ισοφαρίζει σε 1-1 (67′) με καταπληκτικό σουτ από πολύ μακριά, εκμεταλλευόμενος λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα. Λίγο πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο (88΄), η Χιχόν «χτύπησε» και δεύτερη φορά, με τον Μιλοβάνοφ να διαμορφώνει το τελικό 2-1, δίνοντας έτσι την πρόκριση στην ομάδα του.

Tην ίδια ώρα, η Σεβίλλη έκανε το… καθήκον της και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας της Σαραγόσα με 2-0 εκτός έδρας. Ο Τζουλς Κουντέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Ράφα Μιρ να σημειώνει το 2-0 στο 69′, «κλειδώνοντας» την πρόκριση.