ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Χαλαρή πρόκριση για την Μπιλμπάο, ανατροπή για την Έλτσε

H Έλτσε και η Μπιλμπάο είναι οι δύο επόμενες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στη φάση των «16» του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας. Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 0-2 έφυγε με την πρόκριση από την έδρα της Μάντσα η Μπιλμπάο. Ξεκάθαρη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν η υπεροχή των Βάσκων που δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι αγωνίζονται στην 4η κατηγορία.

Πρωταγωνιστής ήταν ο νεαρός μεσοεπιθετικός Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος αρχικά έβαλε την ομάδα του σε… θέση οδηγού με την συμπλήρωση 20 λεπτών, ενώ σκόραρε ξανά για το 2-0 στο 43′.

Την πρόκριση στους «16» πανηγύρισε και η Έλτσε, η οποία παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει από την πρωτοπόρο της Β’ κατηγορίας, Αλμερία, τελικά έκανε την ανατροπή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 2-1. Ο Ραμαζάνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 42′ μετά από αδράνεια στην άμυνα της Έλτσε. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και αφού αρχικά ισοφάρισαν με διαγώνιο σουτ του Πάμπλο Πιάτι στο 52′, ολοκληρώσαν την ανατροπή στο 84′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουμπάου και τελείωμα του Γκούτι!