ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Πρόκριση στην παράταση για Έβερτον και Σαουθάμπτον

Η Έβερτον με «σωτήρα» τον Τάουνσεντ έφυγε με την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας από την έδρα της Χαλ (3-2), ενώ με το ίδιο σκορ προκρίθηκε  και η Σαουθάμπτον επί της Σουόνσι.

Η Χαλ σόκαρε την Έβερτον μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αφού κατάφερε να προηγηθεί με το… καλημέρα στην αναμέτρηση με σκόρερ τον Σμιθ. Όμως η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ «απάντησε» και μέσα σε δέκα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο πήρε το προβάδισμα με 2-1 χάρη σε γκολ των Γκρέι και Γκόμες (21′-31′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαλ έκανε αλλαγές και ο Γκραντ ΜακΚαν, δικαιώθηκε αμέσως αφού η… χρυσή αλλαγή του Λόνγκμαν έπειτα από ασίστ του Μονκούρ ισοφάρισε σε 2-2 στο 71ο λεπτό και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Άντρος Τάουνσεντ που στο 99′ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Στο παιχνίδι που έγινε στην Ουαλία, η Σουόνσι υποδέχθηκε την Σαουθάμπτον. Η ομάδα του Χανς Χάσενχουτλ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον… συνήθη ύποπτο, Ρέντμοντ, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε πικρά για τους φιλοξενούμενους που έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Βάλερι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η καταπληκτική Σουόνσι είχε τον έλεγχο του αγώνα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Πιρό στο 77′ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Μπένταρεκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (95′), όμως για καλή του τύχη στο επόμενο λεπτό (96′) ο Ελγιονούσι ισοφάρισε και στο 102ο λεπτό ο Σέιν Λονγκ «σφράγισε» τη νίκη για τους «άγιους».