ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO/Ανατροπή και πρόκριση για Λίβερπουλ, Τότεναμ

Σε ένα ματς στο οποίο ο Γιούργκεν Κλοπ βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει παίκτες από τη δεύτερη ομάδα, η Λίβερπουλ αν και βρέθηκε να χάνει, νίκησε με 4-1 την Σριούσμπερι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Στο 27’ ο Κονατέ έμεινε να κοιτάζει και ο Ούντο άνοιξε το σκορ, όμως πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς.

Στο 34’ ο Γκόρντον έγινε ο δεύτερος νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ με το 1-1 και στο 44’ με πέναλτι ο Φαμπίνιο σημείωσε το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και προς το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχα ακόμα δύο γκολ. Στο 78’ με υπέροχο τακουνάκι του Φιρμίνο και στο 93’ με το κοντινό βολέ του Φαμπίνιο που σκόραρε για δεύτερη φορά.

«Σκούρα» τα βρήκε η Τότεναμ κόντρα στην Μόρκαμ, την οποία νίκησε με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ο’ Κόνορ στο 33′ και η ομάδα του Αντόνιο Κόντε χρειάστηκε το τελευταίο τέταρτο για να «γυρίσει» το ματς και να αποφύγει το… κάζο. Στο 74’ με αδιανόητο φάουλ από πλάγια ο Χάρι Γουίνκς ισοφάρισε σε 1-1 και ο Λούκας Μόουρα στο 85’ στην κόντρα πέρασε τον τερματοφύλακα για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Χάρι Κέιν στο 88′.

Σε άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, πρόκριση πήραν ακόμα δύο ομάδες που είχαν αντιπάλους από χαμηλότερη κατηγορία. Η ανεβασμένη Γουλβς, διέλυσε με 3-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ χάρη σε δύο γκολ του Ποντένσε (14′, 80′) και ένα του Σεμέδο (72′), ενώ η Νόριτς με τέρμα του Ρασίτσα στο 80’ «απέδρασε» με 0-1 από την έδρα της Τσάρλτον. Όσον αφορά τη «μάχη» της Premier League ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Λιντς, οι Λονδρέζοι ήταν οι νικητές με 2-0 χάρη σε γκολ των Λαντσίνι (34′) και Μπόουεν (93′).