ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Μπενζεμά και Βινίσιους «καθάρισαν» για τη Ρεάλ κόντρα στην Βαλένθια

Την καλύτερη απάντηση έδωσε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την ήττα-σοκ από τη Χετάφε, αφού διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την Βαλένθια με 4-1, έχοντας ξανά σε μεγάλη βραδιά τους Βινίσιους και Μπενζεμά.

Η Βαλένθια ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, με τον Γκιλιαμόν να πιάνει την κεφαλιά και τον Κουρτουά να μπλοκάρει. Στο 19ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τη Ρεάλ, με την κεφαλιά του Βινίσιους να περνάει άουτ.

Οι Μαδριλένοι είχαν την κατοχή, αλλά δυσκολεύονταν να φτάσουν κοντά στην εστία των «νυχτερίδων». Στο 30΄,ο Ασένσιο πάτησε περιοχή και σούταρε από δύσκολη γωνία, με τον Σίλεσεν να του λέει «όχι». Στο 35΄, το ωραίο σουτ του Μπενζεμά πέρασε λίγο άουτ, ενώ 6 λεπτά αργότερα η Ρεάλ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. με το δοκάρι του Μόντριτς

Τελικά, το γκολ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήρθε στο 43΄. Ο Κασεμίρο κέρδισε το πέναλτι, με τον Καρίμ Μπενζεμά να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Εύκολα ο Γάλλος επιθετικός «έγραψε» το 1-0, με τους Μαδριλένους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, διπλασιάζοντας τα τέρματά της. Στο 52΄ και μετά από επέλαση του Βινίσιους, ο Βραζιλιάνος επιθετικός έπαιξε το 1-2 με τον Μπενζεμά και από κοντά, «νίκησε» τον Σίλεσεν για το 2-0.

Εννιά λεπτά αργότερα, ο Βινίσιους πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς. Ο Ασένσιο πάτησε περιοχή και σούταρε, με τον Σίλεσεν να αποκρούει και τον Βραζιλιάνο επιθετικός να παίρνει το ριμπάουντ για το 3-0.

Στο 63΄, ο Κουρτουά… εκτινάχθηκε, αποκρούοντας εντυπωσιακά την οβίδα του Βας. Στο 75΄, ο Μεντί υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι, με τον Γκέντες να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο γκολκίπερ της Ρεάλ απέκρουσε αρχικά, όμως ο άσος της Βαλένθια σκόραρε σε δεύτερο χρόνο. Στο 88΄, ο Καρίμ Μπενζεμά με υπέροχο τελείωμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ.