ΑΘΛΗΤΙΚΑ

«Ανάσανε» κι έβγαλε νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό η Ομόνοια

Αποστολή εξετελέσθη στην Ομόνοια. Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 του Ολυμπιακού για τη 16η αγωνιστική και πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στο 2022, που της έδωσε… βαθμολογική ανάσα.

Οι πράσινοι γνώριζαν πως δεν τους… έπαιρνε να έχουν νέα απώλεια βαθμών, μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ και την ισοπαλία με την Πάφο, καθώς σε αυτή την περίπτωση θα βρίσκονταν σε μειονεκτική θέση ακόμη και σε ό,τι αφορά την παρουσία τους στην εξάδα. Και παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, πέτυχαν τον σκοπό τους, χάρη στο γκολ του πρώτου σκόρερ τους, Παπουλή (έφτασε τα πέντε), στο 40′ με εκτέλεση πέναλτι. Καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης το τριφύλλι, το οποίο ωστόσο δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς και κινδύνεψε σοβαρά με ισοφάριση στο β’ ημίχρονο.

Χάρη στην έβδομη της νίκη στη σεζόν, η Ομόνοια ανέβηκε στους 24 βαθμούς και την τέταρτη θέση, μειώνοντας στο -7 από την κορυφή (με αγώνα περισσότερο από τους τρεις πρωτοπόρους), καθώς και στο +2 από Ανόρθωση (-2 αγώνες) και Πάφο (-1 αγώνα) και στο +4 από τον ΑΠΟΕΛ (-2 αγώνες). Από την άλλη, ο Ολυμπιακός παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (μόλις μία ισοπαλία σε αυτά τα παιχνίδια) και διατηρήθηκε στους 16 βαθμούς, χάνοντας πιθανότατα και τις τελευταίες του ελπίδες για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος (2′ Πεχλιβάνης), όμως ήταν η Ομόνοια που ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος. Οι πράσινοι έλεγχαν τον αγώνα και με πιο δραστήριους τους Παπουλή και Λοΐζου έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, με κυριότερη αυτή του Ελλαδίτη στο 28′. Το γκολ ήρθε στο 40′, με τον Παπουλή να νικά τον Μολ σε εκτέλεση πέναλτι, που σφυρίχθηκε για ανατροπή του Κακουλλή από τον Μολ στη γραμμή της περιοχής, με τους μαυροπράσινους να διαμαρτύρονται θεωρώντας πως η παράβαση έγινε εκτός.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα και να απειλεί και με ισοφάριση στο 58′ με τον Σάλι. Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε στροφές, κράτησε τους μαυροπράσινους μακριά από την περιοχή της και δημιούργησε με τη σειρά της κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, όμως αυτός που το «άγγιξε» ήταν ο Ολυμπιακός, όταν στο 71′ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Γκουστάβο, όπου πρώτα ο Φαμπιάνο και μετά το δοκάρι του… κράτησαν το μηδέν για την Ομόνοια. Οι μαυροπράσινοι απείλησαν και στο επόμενο λεπτό με τον Σάλι, ενώ στο 78′ ήταν σειρά του τριφυλλιού να χάσει μεγάλη ευκαιρία, με τον Κακουλλή, καθώς ο Μολ έσωσε την εστία του, όπως και στο 80′ στη φάση του Τζιωνή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Χαραλάμπους (87′ Γιούστε), Ασημένος (81′ Ψάλτης), Παπουλής (79′ Ατιέμγουεν), Τζιωνής, Λοϊζου, Κακουλλής (87′ Τσέποβιτς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Moλ, Κυριάκου, Μπόβεδα (60′ Κονφέ), Σαμπίνια, Ντιαγνέ, Νάνι, Σαρφό (32′ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (60′ Μανρίκε), Σάλι, Κα (80′ Χριστοδούλου), Γουίλσον