ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Έβγαλε νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό και θέλει Ευρώπη η Πάφος!

Σπουδαίο διπλό που την εδραιώνει στην εξάδα και της επιτρέπει να μείνει ολοζώντανη στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο πήρε η Πάφος, η οποία επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κοβάσεβιτς (16′) και Ζάιρο (53′) σκόραραν τα γκολ για τους γαλάζιους, ενώ η ομάδα του Τακτακαλά είχε ισοφαρίσει προσωρινά (32′) με τον Χαραλάμπους.

Η Πάφος παρέμεινε αήττητη για έβδομο σερί παιχνίδι και χάρη στην έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα ανέβηκε στους 25 βαθμούς, ξεπέρασε Ομόνοια και Ανόρθωση κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση, στο +1 από το τριφύλλι, στο +3 από την «Κυρία» (έχει δύο παιχνίδια λιγότερα) και στο +5 από τον ΑΠΟΕΛ (επίσης δύο ματς πιο λίγα). Παράλληλα, οι Παφίτες έβγαλαν… νοκ-άουτ τους μαυροπράσινους από τη μάχη της εξάδας καθώς με έξι αγωνιστικές να απομένουν, ο Ολυμπιακός, που μετρά πλέον έξι σερί ματς χωρίς νίκη, έμεινε στους 16 βαθμούς, στο -6 από την έκτη θέση και με τρεις ομάδες μπροστά τους.

Πολύ καλό ρυθμό, υπεροχή της Πάφου αλλά ένα γκολ για κάθε ομάδα είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ένα «γεμάτο» 15 λεπτο με έξι-επτά προσπάθειες από τις δύο ομάδες (οι πλείστες για τους φιλοξενούμενους), η ομάδα του Μίλανιτς άνοιξε το σκορ στο 16′, με τον Κοβάσεβιτς να υποδέχεται την ωραία ασίστ του Ντάγκλας Αουρέλιο και με ψύχραιμο πλασέ να νικά τον Μολ για το 1-0. Η Πάφος συνέχισε να είναι καλύτερη, όμως στο 32′ ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση, με πλασέ του Χαραλάμπους έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους μαυροπράσινους να χάνουν δύο σπουδαίες ευκαιρίες (50′ Κα, 52′ Κονφέ) και να το… πληρώνουν, καθώς στο 53′, έπειτα από τραγικό λάθος του Νάνι, ο Ζάιρο πέρασε τον Μολ και σκόραρε στην κενή εστία για το 2-1. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, οι 2-3 φάσεις που ακολούθησαν δεν ήταν αρκετές για να έχουμε νέο γκολ και η Πάφος έφυγε από τη Λευκωσία με ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Κυριάκου (81′ Μποβέδα), Σαμπίνια, Ντιαγνιέ, Μανρίκε, Νάνι (70′ Μανιάς), Κονφέ, Γκουστάβο, Χαραλάμπους (60′ Γουίλσον), Σάλι, Κα (81′ Πεχλιβάνης)

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Ζ. Αουρέλιο (62′ Πάγιτς), Μπάιριτς, Παλάσιος, Τάλις (70′ Αΐλτον), Πάνιτς, Χότσκο, Πάντσεον, Ζάιρο (86′ Ντράγκομιρ), Ντ. Αουρέλιο (70′ Χαμαντί), Κοβάσεβιτς (62′ Χέσταντ)