ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας, 2-0 την Ομόνοια

Πήρε το ντέρμπι με την Ομόνοια κι επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας!

Οι κυανόλευκοι άνοιξαν τα… δώρα του τριφυλλιού κι επικράτησαν με 2-0 στο Τσίρειο για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας το πρώτο τους τρίποντο μετά από τρία παιχνίδια χωρίς νίκη κι αφήνοντας την Ομόνοια πολύ μακριά από την κορυφή και σε… αμφιβολίες ακόμη και για την εξάδα.

Χάρη στο αυτογκόλ του Χούμποτσαν (26′) και το γκολ του Γιάνγκα μετά από τραγικό λάθος του Λέτσιακς (63′) ο Απόλλωνας έφτασε τους 32 βαθμούς, έπιασε την ΑΕΚ (έχει αγώνα λιγότερο) στη δεύτερη θέση και μείωσε στο -1 από τον πρωτοπόρο Άρη.

Από την άλλη, η Ομόνοια δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού και με την έβδομη της ήττα στη σεζόν έμεινε στους 24 βαθμούς, στο -9 από την πρώτη θέση (με αγώνα περισσότερο από όλους τους πρωτοπόρους), αλλά και μέσα στην αβεβαιότητα για την παρουσία της στην εξάδα. Οι πράσινοι είναι στο -1 από Ανόρθωση (δύο ματς λιγότερα) και Πάφο (ένα ματς λιγότερο) και μόλις στο +1 από τον έβδομο ΑΠΟΕΛ που έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και παρότι δεν έφτιαξε καμία μεγάλη ευκαιρία, το αυτογκόλ του Χούμποτσαν στο 26′ έπειτα από ενέργεια και γύρισμα του Νταμπό ήταν αρκετό για να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Οι κυανόλευκοι ήταν η ομάδα που το έψαξαν περισσότερο κι έφτιαξαν αρκετές προϋποθέσεις στην περιοχή των πρασίνων οι οποίοι ήταν υποτονικοί, δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και ξύπνησαν μόνο στο τέλος του ημιχρόνου, βρίσκοντας τις πρώτες τους ευκαιρίες με Μιξ (39′) και Τζιωνή (41′).

Οι φιλοξενούμενοι, που πλέον είχαν ισοζυγίσει το ματς, είχαν και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης, με τον Τσέποβιτς στο 61′, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας βρήκε το δεύτερο γκολ, με τη βοήθεια του Λέτσιακς. Ο Τσέχος αμυντικός έκανε λανθασμένο γύρισμα στον Φαμπιάνο κι έδωσε στον Γιάνγκα την ευκαιρία να κλέψει, να περάσει τον Βραζιλιάνο και να κάνει εύκολα το 2-0 (63′). Στη συνέχεια ο Απόλλωνας απείλησε με τρίτο γκολ ενώ η Ομόνοια έχασε προς το τέλος δύο ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ο Χούμποτσαν αποχώρησε τραυματίας για την Ομόνοια και οι Σπόλιαριτς-Αλεσάμι από πλευράς Απόλλωνα, με τη φανέλα του οποίου έκανε ντεμπούτο ο Νογιόκ (μπήκε στο 69′), την ώρα που στο τριφύλλι είχαμε την επανεμφάνιση του Ασάντε (74′) μετά από εννέα μήνες (11/4/21).

ΑΠΟΛΛΩΝ: A. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (69′ Νογιόκ), Ζράντι (81′ Αλεσάμι, 91′ Β. Γιοβάνοβιτς), Ίλιεφ (91′ Ψύχας), Νταμπό (81′ Αλμπάνης), Γιάνγκα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν (62′ Παναγιώτου), Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμεθ, Μιξ, Λοΐζου (74′ Μποτεάκ), Τζιωνής, Κακουλλής (74′ Ασάντε), Τσέποβιτς (85′ Ψάλτης)