ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Πίττας επέστρεψε για να σπάσει το αήττητο της Πάφου

Στο 84’ με δράστη τον Πίττα ο Απόλλωνας λύγισε την Πάφο και δραπέτευσε με νίκη 1-0 από το «Στέλιος Κυριακίδης», ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γαλάζιοι έφθασαν τους 35 βαθμούς και βρίσκεται στο +2 από τον Άρη ο οποίος αγωνίζεται αύριο με τον ΑΠΟΕΛ και στο +3 από την ΑΕΚ που αγωνίζεται τη Δευτέρα με την Ανόρθωση.

Για την Πάφο αυτή είναι η πρώτη ήττα στην έδρα της σε αυτό το θεσμό (σ.σ. προηγήθηκε μεσοβδόμαδα η ήττα στο κύπελλο από την Ανόρθωση) και γενικότερα τέταρτη στο φετινό πρωτάθλημα και έμεινε στους 25 βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λίγες με τον Απόλλωνα να κρατά τη μπάλα περισσότερο και την Πάφο στο 37′ να μένει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κοβάσεβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα, αύξησε την πίεσή της και έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες. Σε μία από αυτές, στο 84΄, ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα και ο Πίττας με ιδανικό τελείωμα νίκησε τον Πέτρου για να γίνει το 1-0.

Αυτό ήταν το έκτο γκολ στη φετινή σεζόν για τον Κύπριο διεθνή, ο οποίος επέστρεψε στη δράση μετά από ενάμιση, αφού η τελευταία φορά που αγωνίστηκε ήταν στις 12 Δεκεμβρίου όταν πήρε περίπου 25′ συμμετοχής στον αγώνα με τον Άρη.

Πάφος: Πέτρου, Κβιντα, Κοβάσεβιτς, Ζάιρο, Χέσταντ (65′ Ν. Αουρέλιο), Βαλακάρι, Ταλίς, Ντράγκομιρ (72′ Χότσκο), Μπάιριτς, Πάντσεον, Πάγιτς

Aπόλλωνας: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (76′ Ψύχας), Β.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Φιλιώτης, Κολ, Σπόλιαριτς (66’Ζράντι), Αλμπάνης (66′ Χάμπος), Ίλιεφ, Νταμπό, Γιάνγκα (76′ Πίττας)