ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Πήρε το «δώρο» η Λίβερπουλ, «γκέλα» για την Άρσεναλ

Η Λίβερπουλ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την χθεσινή «γκέλα» της Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πέρασε από το «Σέλχαστ Παρκ», επικρατώντας με 3-1 της Κρίσταλ Πάλας και μείωσε την απόσταση από τους «πολίτες» στους 9 βαθμούς, ενώ έχει και ματς λιγότερο.

Με το… πόδι στο γκάζι μπήκε η Λίβερπουλ στο παιχνίδι, δείχνοντας να καθαρίζει από νωρίς. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Φαν Ντάικ πήδηξε αμαρκάριστος για να «καρφώσει» με κεφαλιά την μπάλα, ενώ στο 32’ ο Σκωτσέζος αριστερός μπακ «σέρβιρε» και το 2-0 του Τσάμπερλεϊν, με το σκορ να μένει ως το ημίχρονο.

Η Κρίσταλ Πάλας χτύπησε σε τρομερή κόντρα επίθεση λίγο μετά την επανέναρξη (55’), με τον Εντουάρ να σκοράρει σε κενή εστία μετά την ασίστ του Ματετά και να μειώνει σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Φαμπίνιο σκόραρε ξανά με πέναλτι στο 89ο λεπτό, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 υπέρ της Λίβερπουλ.

Στο «Emirates», η Άρσεναλ κόλλησε στο 0-0 με την Μπέρνλι και για δεύτερη σερί αγωνιστική έμεινε μακριά από τη νίκη, αφού πλέον βρίσκεται στο -2 από την τετράδα, αλλά και με δύο παιχνίδια λιγότερο. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λέστερ και Μπράιτον στο «King Power Stadium». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντάκα στο 46’, αλλά την πάτησαν λίγο πριν το φινάλε με τον Γουέλμπεκ στο 82ο λεπτό.