ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Μαρσέιγ

Η Λανς είχε την ευκαιρία να πλησιάσει τη Μαρσέιγ, όμως οι Μασσαλοί έκαναν επίδειξη δύναμης στο ” Φελίξ Μπολάρ” και επικράτησαν με 2-0 για την 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι παίκτες του Χόρχε Σαμπαόλι είχαν το… πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, με την κατοχή της μπάλας να ξεπερνάει το 60% ανά διαστήματα. Θα μπορούσαν να προηγηθούν με τον Βαλεντέν Ρονζιέ αν δεν ήταν άτυχοι, αφού το σουτ του Γάλλου μέσου αρχικά χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Γουίλκερ Φαρίνιες και τέλος στο κάθετο δοκάρι. Στο 34′ ο Ματεό Γκεντουζί κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο στη μικρή περιοχή και ο Ντμιτρί Παγιέτ άνοιξε το σκορ.

Με το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι επαναπαύτηκαν κάπως, χωρίς οι γηπεδούχοι να καταφέρουν να βρουν πολλούς χώρους για να απειλήσουν, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Ο Σαμπαόλι είχε ακόμα έναν «άσο» στο μανίκι του και τον έριξε στο 74′. Ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε ντεμπούτο με τους Μασσαλούς και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε, “κλειδώνοντας” τη νίκη.