ΣΧΟΛΙΑ

Το πιο μεγάλο πισωγύρισμα / ΑΕΚ σε κρίση με αποδείξεις

Πηγαίνοντας στο Δασάκι η ΑΕΚ, είχε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για τη νίκη όμως και πάλι δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα της Λάρνακας, είχε δύο πρόσωπα, ένα πολύ μέτριο στο Α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του και αντίδραση στην επανάληψη, όπου πίεσε, έφτιαξε ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματική και υποχρεώθηκε σε απώλειες που ίσως κοστίσουν ακριβά στη συνέχεια. Όταν δεν κερδίζεις τον ουραγό στην έδρα του, αποτελεί το μεγαλύτερο πισωγύρισμα και έτσι ακριβώς είναι η ισοπαλία στο Δασάκι για την ομάδα της Λάρνακας.

Μπορεί να λένε πολλοί ότι η ΑΕΚ ήταν και επηρεασμένη από τα γεγονότα των τελευταίων ημερών, με την απόφαση μηδενισμού για το ματς με τον Απόλλωνα από τον Αθλητικό Δικαστή, αλλά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να αποτελέσει σοβαρή δικαιολογία για ομάδα με πρωταγωνιστικές βλέψεις.

Εγκλωβίστηκε στην τακτική του Εθνικού, δεν μπόρεσε στο καλά της διαστήματα η ομάδα του Καταλά να βρει γκολ και πλέον κινδυνεύει τόσο να δει τη διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται πιο ψηλά να μεγαλώνει, όσο και τις ομάδες που ακολουθούν να την πλησιάζουν.

Η ΑΕΚ το τελευταίο δίμηνο κέρδισε μόνο τη Δόξα στο Μακάρειο με 4-1 και τον Απόλλωνα με 2-1 στην Αρένα και σε αυτό το ματς, σύμφωνα με την απόφαση του Αθλητικού Δικαστή χάνει τους βαθμούς, εκτός και αν ανατραπεί από το Εφετείο. Στα άλλα ματς, του τελευταίο διμήνου, έμεινε στο 1–1 με Ομόνοια, έχασε 3-1 από την Πάφο, 2-1, ενώ έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την ΠΑΕΕΚ, 1-1 με την Ανόρθωση και 0-0 με τον Εθνικό. Αποτελέσματα που δείχνουν αγωνιστική κρίση και ανατρέπουν την εξαιρετική εικόνα που είχε βγάλει προηγουμένως.