ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ – «Διπλό» play off για τον ΠΑΣ μέσα στο Αγρίνιο

Η απόφαση της ΕΕΑ εκκρεμεί, ωστόσο μέσα στο γήπεδο ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι ομάδα εξάδας! Νίκησε 1-0 (63′ Σνάιντερ) και τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τα πλέι-οφ

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-2-3-1. Στην εστία βρέθηκε ο Μελίσσας, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Λούι, Μαλή, Κορνέλιους και Χουχούμη. Στις θέσεις των χαφ ξεκίνησαν οι Φλόρες και Αντούνες, με τους Μπαρμπόσα και Ντουάρτ να παίζουν στα άκρα. Στην κορυφή της επίθεση ήταν ο Καρέλης, με τον Μεντόσα σε ελεύθερο ρόλο ως «10αρι».

Το ματς

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει μια μικρή υπεροχή καθώς είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό του από νωρίς. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα πάντως ήρθε από τον Παναιτωλικό στο 14ο λεπτό, με το δυνατό σουτ του Καρέλη από δύσκολη γωνία να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Στιγμές αργότερα, το μακρινό βολέ του Χουχούμη μετά το διώξιμο των φιλοξενούμενων πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, κυκλοφορώντας την μπάλα κυρίως στο 1/3 του δικού του γηπέδου, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει σωστά όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Μελίσσα. Ο Ηλίας Μεταξάς χρειάστηκε να περιμένει 28 λεπτά για να δει την ομάδα του να κάνει την πρώτη της τελική, με το μακρινό αδύναμο σουτ του Καραχάλιου να μην ανησυχεί τον κίπερ του Παναιτωλικού.

Η «απάντηση» του Παναιτωλικού ήρθε στο 35′, με τον Μπαρμπόσα να προσπαθεί να απειλήσει από πολύ μακριά χωρίς τύχη. Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου όμως ήρθε δέκα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Καρέλης υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΣ «αδειάζοντας» παράλληλα τον Εραμούσπε, όμως το δυνατό του σουτ από καλή θέση πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΣ κατέγραψε τη δεύτερη τελική του, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα να φεύγει ένα μέτρο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Αντίστοιχο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ να έχει τον έλεγχο και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να δημιουργήσει μονάχα στα πρώτα λεπτά αλλά και πάλι να καταφεύγει σε μακρινά, άστοχα σουτ. Η μία φάση που όπως φαινόταν ότι θα έκρινε το ματς, ήρθε στο 63ο λεπτό για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά.

Ο Καραχάλιος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, έπιασε ένα «γεμάτο», ευθύβολο αριστερό σουτ, ο Μελίσσας απέκρουσε μεν αλλά χωρίς επί της ουσίας να απομακρύνει τον κίνδυνο και έτσι ο Σνάιντερ που είχε κάνει κίνηση στην περιοχή, βρήκε την μπάλα μπροστά του και με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1.

Ως το φινάλε του αγώνα, πέρα από κάποιες ανολοκλήρωτες φάσεις, αρκετά ακόμη δυνατά μαρκαρίσματα, πολλά γεμίσματα και… λίγο κανονικό ποδόσφαιρο, δεν συνέβη το παραμικρό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι σε επίπεδο τακτικής και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη για την εξέλιξη της σεζόν του, μένοντας για τα καλά στο κόλπο της εξάδας των πλέι-οφ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Κορνέλιους, Λούι, Χουχούμης, Μάλης, Αντούνες, Ντουάρτε (83′ Βργκοτς), Φλόρες (72′ Μάρτενσον), Μεντόσα (56′ Μόρσεϊ), Μπαρμπόσα (72′ Νταγκό), Καρέλης (72′ Ντίας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος, Σνάιντερ (79′ Οικονομόπουλος), Μίνα (58′ Λώλης), Περέα (95′ Παντελάκης).