ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO/Πρόκριση για την Λίβερπουλ στους «16» του Κυπέλλου με εξαιρετικό Τσιμίκα

Η Λίβερπουλ κατάφερε να «λυγίσει» την αντίσταση της μαχητικής Κάρντιφ, καθώς με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 3-1 στο Άνφιλντ και προκρίθηκε στους «16» του FA Cup. Βασικός και εξαιρετικός ο Κώστας Τσιμίκας, ντεμπούτο για Ντίας, ενώ ο 18χρονος Έλιοτ επέστρεψε μετά από περίπου πέντε μήνες με γκολ. Στον επόμενο γύρο η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ θα υποδεχτεί τη Νόριτς των Γιαννούλη – Τζόλη.

Oι γηπεδούχοι, όπως αναμενόταν ήταν εξ αρχής κυρίαρχοι στον αγώνα με την 20η ομάδα της Championship, όμως στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαν να διασπάσουν τη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων. Η Λίβερπουλ τελείωσε το πρώτο μισό με μόλις μια τελική στον στόχο, η οποία έγινε στο 4′, με τον Ζότα εξ επαφής να νικιέται από τον Φίλιπς. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ αναπτυσσόταν κατά κύριο λόγο από τα αριστερά με βασικούς εκφραστές τον Τσιμίκα και τον Τζόουνς. Ο πρώην ακραίος μπακ θα μπορούσε μάλιστα να είχε και ασίστ, με μια από τις εξαιρετικές του σέντρες, όμως οι συμπαίκτες του ήταν άστοχοι…

Η Λίβερπουλ άνοιξε το γκολ χάρη σε μια στατική φάση στο 53′. Ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ και ο Ζότα με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Φίλιπς. Ο Πορτογάλος επιθετικός έφτασε τα 15 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο ενώ o Βρετανός μπακ έφτασε τις 16 ασίστ σε 26 ματς.

Στο 68΄ ο Λουίς Ντίας έδειξε τα πρώτα δείγματα του ταλέντου του στον κόσμο της νέας του ομάδας. Ο Κολομβιανός εξτρέμ έδειξε οξυδέρκεια μέσα στην περιοχή έκλεψε τη μπάλα από τον Εντζί, έκανε το γύρισμα και ο Μιναμίνο σκόραρε για το 2-0. Στο 76′ ο Ρόμπερτσον με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Έλιοτ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, ο 18χρονος χαφ κοντρόλαρε και εκτέλεσε εντυπωσιακά για το 3-0, συνδυάζοντας την επιστροφή του στη δράση μετά τον περασμένο Σεπτέμβριο με γκολ.

Οι Ουαλοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να βρουν το γκολ της τιμής στο 80′. Η Κάρντιφ βγήκε στην αντεπίθεση, Ντέιβις και Κόλγουιλ συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον δεύτερο να νικάει τον Κάλεχερ για το τελικό 3-1.