ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Aπό το ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ στο ΑΕΚ-Απόλλων – Πώς άλλαξε τότε η πρωτόδικη απόφαση

Με τη σημερινή απόφασή του το Εφετείο ανέτρεψε την πρωτόδικη απόφαση του αθλητικού δικαστή για μηδενισμό της ΑΕΚ. Είναι αλήθεια ότι ξάφνιασε αρκετούς αυτή η εξέλιξη ωστόσο η εμπειρία αποδεικνύει ότι σε μία δικαστική διαδικασία είναι παρακινδυνευμένο να κάνεις προβλέψεις.

Γυρίζοντας τον χρόνο πίσω θα θυμηθούμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που υπήρξε ανατροπή μιας πρωτόδικης απόφασης. Το 2014 βρέθηκαν αντιμέτωποι στη δικαστική επιτροπή (από τον Φεβρουάριο του 2015 υπήρξε απόφαση από την διοικητικό συμβούλιο της ΚΟΠ η δικαστική επιτροπή να λειτουργεί με αθλητικό δικαστή) ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ για ένα παιχνίδι που θα έκρινε τον τίτλο.

Συγκεκριμένα την τελευταία αγωνιστική του 2013-2014 (17/5/2014) ήταν ορισμένος ο «τελικός πρωταθλήματος» μεταξύ της ΑΕΛ και του ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε με διακοπή του αγώνα.

Η ομάδα της Λεμεσού βρισκόταν στην πρώτη θέση με διαφορά τριών βαθμών από την ομάδα της Λευκωσίας (81 έναντι 78). Ενώ ο τίτλος έγερνε προς Λεμεσό μεριά (με βάση το σκορ που ήταν στο 0-0), μια κροτίδα στις αρχές της επανάληψης από την κερκίδα της ΑΕΛ κτύπησε τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ο Κακά και να προκληθεί αναστάτωση. Μετά από αρκετές διαβουλεύσεις, ο διαιτητής Δημήτρης Μασσιάς διέκοψε τον αγώνα στο 51ο λεπτό. Η δικαστική επιτροπή αποφάσισε επανάληψη του παιχνιδιού σε ουδέτερο γήπεδο, χωρίς θεατές, ενώ ακολούθησε έφεση του ΑΠΟΕΛ.

Στο μεταξύ, η κατάσταση μύριζε μπαρούτι, με δηλώσεις που πυροδότησαν την ατμόσφαιρα. Τα μέλη του Εφετείου παραιτούνται και εκκρεμούσας της απόφασης ο αγώνας ορίζεται να διεξαχθεί στις 31/05/2014 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ του Σέρινταν στο 45΄+1΄ κερδίζει με 1-0, ισοβαθμεί με την ΑΕΛ στην πρώτη θέση (81), αλλά υπερισχύει της λεμεσιανής ομάδας στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ακολούθως, η ΚΟΠ ορίζει Διαιτητική Πειθαρχική Επιτροπή για να εξετάσει την έφεση του ΑΠΟΕΛ και σε συνεδρία στις 6/6/2014 αποφάσισε να κατακυρώσει τον αγώνα υπέρ της ομάδας της Λευκωσίας με 3-0.

Θυμίζουμε την απόφαση όπως αυτή αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ στις 6/7/2014:

«Η απόφαση της πλειοψηφίας της Δικαστικής Επιτροπής της ΚΟΠ ημερομηνίας 22/05/2014 η οποία εκδόθηκε για τον διακοπέντα αγώνα του Πρωταθλήματος «Γλαύκος Κληρίδης» που έγινε στο Τσίρειο Στάδιο στις 17/05/2014 μεταξύ των ομάδων ΑΕΛ Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας με την οποία διατάχθηκε η επανάληψη του αγώνα από την αρχή, σε ουδέτερο γήπεδο, χωρίς την παρουσία θεατών, ακυρώνεται.

Η πλειοψηφία της Δικαστικής Επιτροπής της ΚΟΠ ερμήνευσε και εφάρμοσε λανθασμένα τους κανονισμούς τόσο του Πειθαρχικού Κώδικα όσο και της Προκήρυξης με βάση τα ευρήματα τα οποία η ίδια διαπίστωσε και υιοθέτησε.

Ως  εκ τούτου, ο πιο πάνω αγώνας που έγινε στο Τσίρειο Στάδιο στις 17/05/2014 μεταξύ των ομάδων ΑΕΛ Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας και διακόπηκε στο 51ο λεπτό, κατακυρώνεται υπέρ της ομάδας του ΑΠΟΕΛ με σκορ 3-0».