ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Έχασε την ευκαιρία για την τετράδα η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε ευκαιρίες και το… πλήρωσε, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπέρνλι εκτός έδρας και πλέον βρίσκεται στο -1 από την 4η Γουέστ Χαμ.

Μόλις στο 13ο λεπτό η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Βαράν έπειτα από φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες, όμως το VAR είχε διαφορετική άποψη και το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πογκμπά άνοιξε το σκορ με έναν… κεραυνό, μετά από γύρισμα του Σο.

Η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως για δεύτερη φορά το VAR έβαλε «στοπ» στους πανηγυρισμούς, αφού είχε προηγηθεί φάουλ από τον Πογκμπά και έτσι το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βέγκχορστ με μία καταπληκτική ενέργεια, «άδειασε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και βρήκε τον Ροντρίγκες που δεν δυσκολεύτηκε να… νικήσει από κοντά τον Ντε Χέα για το 1-1 μόλις στο 47′.

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες, η πρώτη στο 79ο λεπτό με τον Βαράν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Πόουπ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ.

Μπέρνλι: Πόουπ, Πίτερς, Μι, Ταρκόβσκι, Ρόμπερτς, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Ροντρίγκες (88’ Μπαρνς), Βέγκχορστ, Κορνέ (69’ Λένον), ΜακΝίλ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαράν, Μαγκουάιρ, Νταλότ, Σο, Πογκμπά, ΜακΤόμινεϊ (81’ Λίνγκαρντ), Μπρούνο Φερνάντες Καβάνι (68’ Ρονάλντο), Ράσφορντ (85’ Ελάνγκα), Σάντσο