ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Σπουδαία πρόκριση για την Ίντερ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας

Σπουδαίο ματς έγινε στο Μιλάνο όπου η Ίντερ επικράτησε με 2-0 της Ρόμα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει μία από τις Μίλαν, Λάτσιο.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού με την Ίντερ να χτυπάει από τα… αποδυτήρια και πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο παιχνίδι να ανοίγει το σκορ με φοβερό βολέ του Τζέκο μετά την σέντρα πάρε-βάλε του Πέρισιτς. Το πρώτο τέταρτο ανήκε κατά κράτος στους γηπεδούχους που είχαν άλλες δύο τελικές (με Τζέκο, Σάντσες) και ένα δοκάρι με σουτάρα του Μπαρέλα, με την Ρόμα να…ξυπνάει στη συνέχεια, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να αγγίζει την ισοφάριση. αλλά λίγο ο Χαντάνοβιτς και λίγο η αστοχία τους, δεν της επέτρεψαν να σκοράρει.

Εξαιρετικός ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και ευκαιρίες να υπάρχουν μπροστά στις δύο εστίες, με τον Χαντάνοβιτς να κάνει μεγάλη επέμβαση στη σουτάρα του Βερετού που κόντραρε στον Σκρίνιαρ και άλλαξε πορεία, κρατώντας το προβάδισμα για την Ίντερ. Κάπως έτσι οι «νερατζούρι» χτύπησαν στην κόντρα, με τον Σάντσες να κλέβει και να πιάνει απίθανο σουτ από τα 25 μέτρα που κατέληξε στο δεξί «Γ» της εστίας του Ρουί Πατρίσιο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 68ο λεπτό.