ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Ούτε η Μπρέντφορντ κατάφερε να σταματήσει την Σίτι!

H Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύτηκε και πολύ για να νικήσει με 2-0 την Μπρέντφορντ για την 24η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην κορυφή με 60 βαθμούς, έχοντας διαφορά 12 βαθμών από τη δεύτερη Λίβερπουλ!

Ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» στο 40ο λεπτό με πέναλτι, με τον Κέβιν Ντε Μπρούιν στο 69’ να διαμορφώνει το 2-0, «σφραγίζοντας» το τρίποντο για την ομάδα του, διώχνοντας τις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν ως εκείνο το σημείο.

Από την άλλη η Νόριτς παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, αφού «κόλλησε» στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο Πούκι μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια, αφού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στα 38 δευτερόλεπτα! Ωστόσο η Νόριτς δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της, με τον Ζαχά στο 60’ να ισοφαρίζει σε 1-1. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Η Σαουθάμπτον πέρασε από την έδρα της Τότεναμ, επικρατώντας με 3-2 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Ο Μπέντναρεκ στο 18’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ανοίγοντας το σκορ. Ο Μπρόγια στο 23’ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Σον στο 70ο λεπτό να σημειώνει το 2-1 για τα «σπιρούνια».

Ωστόσο η Σαουθάμπτον έβγαλε αντίδραση και μέσα σε δυο λεπτά προηγήθηκε στο σκορ. Ο Ελιουνουσί στο 80’ ισοφάρισε σε ο 2-2, με τον Άνταμς στο 82’ να πετυχαίνει το 3-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, αφού μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιντς που… τσίμπησε βαθμό μέσα στην έδρα της Άστον Βίλα σε ένα συγκλονιστικό ματς που έληξε ισόπαλο 3-3.

Ο Τζέιμς μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Κουτίνιο στο 30’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Ράμσεϊ «χτύπησε» δύο φορές στο 38’ και το 43’ σημειώνοντας το 3-1 για την Άστον Βίλα, μετά από ισάριθμες ασίστ του Κουτίνιο.

Ο Τζέιμς στο 45+1’ μείωσε σε 3-2 για να έρθει ο Γιορέντε στο 63’ να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

Κάπως έτσι η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ ανέβηκε στην 11η θέση με 27 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 15η θέση με 23.