ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO/Με τεσσάρα και προβλήματα η πρώτη νίκη του Λένον

Με ευρύ σκορ, αλλά όχι ανάλογη… χαρά, ήρθε η πρώτη νίκη του Νιλ Λένον στον πάγκο της Ομόνοιας. Οι πράσινοι επικράτησαν με 4-2 της ΠΑΕΕΚ στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ, ο Βορειοϊρλανδός πανηγύρισε την πρώτη του επιτυχία μετά από τέσσερις αγώνες στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, αλλά τα προβλήματα που προέκυψαν ενόψει του μεγάλου αγώνα με την ΑΕΛ καθιστούν εν μέρει το τρίποντο… «ξινό».

Πέραν του Σέχου, που όπως έγινε γνωστό λίγο πριν από τον αγώνα τέθηκε νοκ-άουτ λόγω υποτροπής στο προηγούμενο τραύμα του, προέκυψαν άλλα δύο προβλήματα ενόψει του κρίσιμου επαναληπτικού προημιτελικού της 13ης Απριλίου με τους Λεεμσιανούς. Αφενός, ο Ζαχαρίου, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο τέλος του ημιχρόνου κι αφετέρου ο Χούμποτσαν, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 59′ μέσω VAR, για επικίνδυνο φάουλ στον Καπαρτή, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, η Ομόνοια ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και σκόραρε με τους Μάταβζ (25′), Μιξ (53′) και Τσέποβιτς, ο οποίος μπήκε αλλαγή και κτύπησε δις (66′, 78′), ενώ για την ομάδα της Κερύνειας (επίσης ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράμος με δεύτερη κίτρινη στο 68′) είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Βαρέλα (34′) και ο Κωμοδίκης στο φινάλε (89′) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ομόνοια με τη σημερινή πρώτη της νίκη στα πλέι οφ ανέβηκε στους 36 βαθμούς κι επέστρεψε στην πρώτη θέση του β’ γκρουπ, στο +1 από την ΑΕΛ η οποία έχει και αγώνα περισσότερο. Ακολουθεί ο αγώνας με τον Ολυμπιακό (8/4) και την άλλη Τετάρτη (13/4) το πολυαναμενόμενο παιχνίδι με την ΑΕΛ για τα προημιτελικά, στο οποίο το τριφύλλι είναι επικεντρωμένο εδώ και καιρό.

Από την άλλη, η ΠΑΕΕΚ δέχθηκε έκτη σερί ήττα, έμεινε για 15ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, «κόλλησε» στους 15 βαθμούς και συμβιβάζεται με τον υποβιβασμό της στη Β’ Κατηγορία, καθώς με έξι αγωνιστικές να απομένουν, απέχει δέκα βαθμούς από τις θέσεις σωτηρίας και τη Δόξα (-11 από Ολυμπιακό).

Ο αγώνας

Η Ομόνοια μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι, γυρόφερνε αρκετή ώρα την περιοχή της ΠΑΕΕΚ και μετά από τέσσερις τελικές στα πρώτα 15′, άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, με τον Μάταβζ να πλασαράρει εύστοχα τον Παναγιώτου έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ζαχαρίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι, όμως στο 34′ εκμεταλλεύτηκαν το λάθος των Χούμποτσαν-Γιούστε κι αφότου ο Μιλτς έκλεψε, έδωσε ασίστ στον Βαρέλα ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο. Δύο λεπτά αργότερα οι πράσινοι είχαν σπουδαία ευκαιρία για το 2-1, όμως το πλασέ του Λοΐζου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν εντέλει το δεύτερο γκολ στις αρχές της επανάληψης, με τον Μιξ έπειτα από σέντρα του Λέτσιακς να σουτάρει με τη μία δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 59′ ήρθε η φάση που άφησε την Ομόνοια με δέκα παίκτες, με τον Χατζηγεωργίου να καλείται από τον Νικολάου στο on-field review κι αφότου ο ρεφ εξέταση το φάουλ του Χούμποτσαν στον Καπαρτή, αποφάσισε να αποβάλει τον Σλοβάκο αμυντικό. Δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα για τη νίκη η Ομόνοια καθώς στο 66′ ο νεοεισελθών Τσέποβιτς έπειτα από γύρισμα του Λοΐζου έκανε το 3-1, ενώ στο 78′ ο Σέρβος σκόραρε ξανά, μετά από απόκρουση του Παναγιώτου σε σουτ του Λοΐζου. Ενδιάμεσα, με δέκα παίκτες έμεινε και η ΠΑΕΕΚ, λόγω αποβολής του Ράμος με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Κωμοδίκης στο 89′ μείωσε σε 4-2 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ψάλτης (71′ Παναγιώτου), Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Μπασιρού, Μιξ (71′ Χάμπος), Ζαχαρίου (45+1′ Μποτεάκ), Λοΐζου, Λοβέρα (61′ Λανγκ), Μάταβζ (61′ Τσέποβιτς)

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Ολιβέιρα, Χαραλάμπους (72′ Τίμερμανς), Βαρέλα (72′ Νούνιτς), Καπαρτής (60′ Ενόχ), Μιλτς, Ράμος, Βίλεμ, Κούρο, Φραγκέσκου, Νεοφύτου.