ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO – Με 4άρα στην τετράδα ο Εθνικός!

Mπορεί το σκορ να δείχνει εύκολη επικράτηση για τον Εθνικό (0-4), όμως η Ένωση είχε αρκετά καλή παρουσία, αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που βρήκε και την καλή της παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. Με τη δεύτερη νίκη ο αποτελεσματικός Εθνικός, καθώς είχε επικρατήσει με 1-0 και στο Δασάκι, πήρε το εισιτήριο πρόκρισης για την τετράδα του κυπέλλου και έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται.

Ο Ζαχαρίας Άδωνη στο 32ο λεπτό με κεφαλιά «έκοψε» τα φτερά των βυσσινί για πρόκριση αφού ήθελαν τρία για πρόκριση. Στο 43΄, οι ελπίδες πήγαν ν΄ αναπτερωθούν όταν ο Δημήτρης Κουμή σφύριξε πέναλτι (για παράβαση του Χριστοδούλου στον Ανδρέα Ηλία) αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το πήρε πίσω.

Το γκολ του Μάζουρεκ στο 49΄ απλά έδωσε πρόωρο τέλος ενώ με εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Μάριου Ηλία στο 75΄, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-3. Ο Κουμή στο 84΄ απλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Οικονομάκης, Ντρέκσα, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Κοτσώνης, Πρωτοπαπάς, Κατσιάρης, Βικάριο, Μέιρα, Α.Ηλία, Ντούμπαγιτς.

Εθνικός (Αντρέι Ράζριτς): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Άδωνη, Χολ, Ιωάννου, Περατικός, Άμπραχαμ, Μάζουρεκ, Ζάκπα (46′ Πηλέας), Μ. Ηλία, Ντούρις (62′ Ντόλεζαλ).