ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Η Μπαρτσελόνα έφυγε αλώβητη από την Φρανκφούρτη και «βλέπει» πρόκριση

Αν και βρέθηκε να χάνει, η Μπαρτσελόνα έφυγε με την ισοπαλία 1-1 από την Φρανκφούρτη και έχει τον πρώτο λόγο στην πρόκριση στους «4» του Europa League.

Η Αϊντραχτ πίεζε συνέχεια και δημιουργούσε πρόβλημα στην Μπαρτσελόνα, η οποία απείλησε πρώτη στο 3’ με το πολύ καλό σουτ του Φεράν Τόρες που σταμάτησε ο Τραπ και στο 7’ ο Σόου έχασε τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχος με πλασέ άουτ ολομόναχος. Στο 17’ ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσε να κάνει ζημιά από δύσκολη γωνία και στο 23’ «ζημιά» έπαθε ο Πικέ που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τέλεια για την Φρανκφούρτη, που άνοιξε το σκορ στο 48’ με τη σουτάρα του Κνάουφ εκτός περιοχής στο παραθυράκι αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα πήρε τα πάνω της με τον Τσάβι να στέλνει στο ματς τον Ντεμπελέ. Το γκολ της ισοφάρισης για τους Καταλανούς ήρθε στο 66’ και σε αυτό κρύφτηκε το τόπι πριν ο Φρένκι Ντε Γιονγκ δώσει στον Φεράν Τόρες που πλάσαρε ωραία μέσα από την περιοχή για το τελικό 1-1.

Σε μια αναμέτρηση που έληξε λίγο πριν το 100’, η Γουέστ Χαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Λιόν αν και έπαιξε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κρέσγουελ είδε κόκκινη κάρτα, όμως η ομάδα του Μόγιες πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον εξαιρετικό φέτος, Μπόουεν.

Όμως η Λιόν δεν άφησε το αβαντάζ που είχε να πάει χαμένο και έφυγε με την ισοπαλία από το Λονδίνο χάρη στο τέρμα του Ν’ Ντομπελέ στο 66’. Με γκολ του Αμπελ Ρουίζ στο 40′  η Μπράγκα νίκησε 1-0 την Ρέιντζερς και πήρε προβάδισμα για τα ημιτελικά.