ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ – Εθνικός και Ομόνοια έμειναν στο 0-0

Ανεπιθύμητος συμβιβασμός για τους γηπεδούχους. Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι μεταξύ του Εθνικού και της Ομόνοιας στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι άουτ (είχε διακοπή αρχές Μαρίου λόγω προβλήματος στον φωτισμό).

Ο αγώνας άρχισε από το 26ο λεπτό και εκεί που περίμεναν πως οι Αχνιώτες θα έμπαιναν με το… μαχαίρι στα δόντια αφού πιέζεται βαθμολογικά, κάτι τέτοιο δεν έγινε και οι γηπεδούχοι πήραν μόνο ένα βαθμό.

Από την άλλη, ο Λένον προσπάθησε να κρατήσει τους ποδοσφαιριστές του σε εγρήγορση ενόψει του αγώνα κυπέλλου της Τρίτης με την Ανόρθωση.

Με αυτή την ισοπαλία, ο Εθνικός παραμένει προτελευταίος και στη ζώνη υποβιβασμού αλλά με 21 βαθμούς (-7 από τη Δόξα), ενώ η Ομόνοια στη 2η θέση του β’ γκρουπ με 40.

Το ματς…

Στα 20 περίπου λεπτά που παίχτηκαν για το πρώτο μέρος, η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε αρκετές προϋποθέσεις για να μπει μπροστά στο σκορ, ωστόσο κυρίως η δυστοκία και το δοκάρι του Χριστοδούλου, κράτησαν το μηδέν. Πρωταγωνιστές για το «τριφύλλι» οι Λοΐζου-Γιούστε-Λέτσιακς που δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Το δεύτερο 45λεπτο άρχισε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο. Η Ομόνοια είχε τον πρώτο λόγο στη δημιουργία ευκαιριών, χωρίς όμως να ανησυχεί ιδιαίτερα τον Χριστοδούλου. Ο Εθνικός δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα, όπως όφειλε αφού καίγεται για βαθμούς, αφού σημείωσε μόνο μια φάση με σουτ του Μάζουρεκ, το οποίο βρήκε σε ετοιμότητα τον Φαμπιάνο.

Στο 90’+3 ο Τσέποβιτς έχασε μοναδική ευκαιρία όταν μόνος με την εστία έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω, και ενώ ο κίπερ του Εθνικού ήταν εξουδετερωμένος.

Εθνικός (Αντρέι Ράζριτς): Χριστοδούλου, Άδωνη, Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Πηλέας, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ (89′ Κουμής), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (26′ Θ.Ιωάννου / 81′ Μ.Ηλία), Ζάκπα, Ντούρις.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σεχού, Χούμποτσαν, Γιούστε, Λέτσγιακς, Χαραλάμπους, Ντίσκερουντ, Λοβέρα (61′ Μποτεάκ), Λοϊζου (73′ Ζαχαρίου), Παπουλής (85′ Σάββα), Κακουλλής (61′ Τσέποβιτς).