ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO – «Έσπρωξε» τον Εθνικό στον γκρεμό και σφράγισε παραμονή η Δόξα

«Έριξε» τον Εθνικό και σφράγισε την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία η Δόξα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε με 2-1 των Αχνιωτών στο Μακάρειο για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ και εξασφάλισε τη σωτηρία της, υποβιβάζοντας μαθηματικά τον αντίπαλό της στη Β’ Κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Σαντίκ στο 9ο λεπτό και διπλασίασαν τα γκολ τους στο 52′ με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Μπένι. Ο Εθνικός μείωσε στο 57′ με εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις μετά από χέρι του Αντενόν.

Ο Σαντίκ είχε μεγάλη… διπλή ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς όταν η Δόξα κέρδισε πέναλτι στο 63′ για ανατροπή του Μέσκα από τον Περατικό, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ αφότου σφυρίχθηκε επανάληψη έπειτα από παρέμβαση του VAR για είσοδο παικτών στην περιοχή τη στιγμή της εκτέλεσης, ο Φινλανδός ούτε αυτή τη φορά σκόραρε καθώς ο Χριστοδούλου απέκρουσε.

Στους 31 βαθμούς ανέβηκε η Δόξα, στους 22 έμεινε ο Εθνικός, ο οποίος οριστικά ακολουθεί την ΠΑΕΕΚ στη Β’ Κατηγορία, ενώ πλέον ρίχνει αποκλειστικά το βάρος στον τελικό κυπέλλου της 25ης Μαΐου με την Ομόνοια.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κυριάκου, Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Aσαμόα (97′ Ποντικός), Τραϊτσέφσκι (86′ Σάιθ), Μπένι (62′ Μέσκα), Εμπραλίντζε (86′ Τιτζανί), Σαντίκ.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Γκόρουπετς (46′ Κυπριανού), Άδωνη (77′ Μ. Ηλία), Ταρασόβς, Πηλέας, Χουντόπιακ (79′ Κουμής), Βοϊτκόφσκι (46′ Άμπραχαμ), Μάζουρεκ, Ντόλεζαλ (46′ Περατικός), Ζάκπα, Ντούρις