ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παναθηναϊκός με άρωμα Ευρώπης, 2-1 τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου έκανε ο Παναθηναϊκός, καθώς επιβλήθηκε την Τετάρτη με 2-1 του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Οι «πράσινοι» κόντρα στη ροή του ματς άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με ένα πανέμορφο γκολ του Παλάσιος.

Ο Αργεντινός, μετά από κεφαλιά-πάσα του Κουρμπέλη, πέρασε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ, όντας δεξιά έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ.

Στο 54ο λεπτό οι «πράσινοι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Σένκεφελντ να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Αϊτόρ, κάνοντας το 0-2.

Στο 71ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1, μπαίνοντας εκ νέου στο παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αραμπί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Τικίνιο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-2

Γκολ: 10′ Παλάσιος (Παναθηναϊκός), 54′ Σένκεφελντ (Παναθηναϊκός), 71′ Τικίνιο (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός), Αλεξανδρόπουλος (Παναθηναϊκός), Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός), Παπασταθόπουλος (Ολυμπιακός), Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός), Ρούμπεν Πέρεθ  (Παναθηναϊκός), Σάρλια  (Παναθηναϊκός)

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Κανέ), Μάντι Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Τικίνιο), Ρόνι Λόπες (79′ Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (64′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια, Κουρμπέλης (78′ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46′ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (63′ Βιτάλ), Ιωαννίδης.