ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

Τους “κατάπιε” η Φιλαδέλφεια! Πανηγύρι ο Ολυμπιακός – Αφήστε την καραμέλα – Δεν έχετε τύχη με ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού, στη Νέα Φιλαδέλφεια και απέκτησε ισχυρότατο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού αγώνα στο «Καραϊσκάκης». Η Ένωση χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, την πρώτη εναντίον της ομάδας του Πειραιά, από το 2018! Η ομάδα του «Δικέφαλου» αετού ήταν καλύτερη, αλλά για κάποιες φωνές… τυχερή. Γιατί προηγήθηκε με 2 γκολ από γκάφες της ερυθρόλευκης άμυνας, στο 1-0 από λάθος του Βρουσάι και στο 2-0 από αυτογκόλ του Σαμασέκου, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι (στο 1-0) στο 14’ και θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, αν και επιθετικά ήταν ανύπαρκοι και προβλημάτισαν με την εικόνα τους

Να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και δη από την ανακοίνωση της αποστολής του αγώνας. Ο Αλμέιδα άφησε εκτός Μουκουντί, Ρότα και Γιόνσον, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Η ανακοίνωση της 11άδας αποτέλεσε επίσης έκπληξη, καθώς ο Αργεντινός παρότι απέναντί του τον πρωταθλητή επέλεξε πρόσωπα με λιγότερο χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Και να σας πω και κάτι; Δεν ήταν καθόλου τυχερά τα δύο πρώτα γκολ. Άστε τους να λένε. Τα γκολ ήταν προϊόν δουλειάς και πίεσης ψηλά. Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με σκοπό να παίξει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό επιθετική άμυνα και να εκβιάσει το λάθος. Έτσι και έγινε. Δούλεψε στο χορτάρι και έδρεψε τους καρπούς της. Το «ερυθρόλευκο» κέντρο μπλόκαρε. Πού είναι ο Εμβιλά; Πού είναι ο Χουάνγκ; Αυτός ο Σαμασέκου που βρισκόταν; Οι γραμμές των φιλοξενούμενων εντελώς ασύνδετες. Σωστό πανηγύρι.

Το πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο ανάγκαζε τον Ολυμπιακό να γυρνά τη μπάλα πίσω συνεχώς, αφού δεν μπορούσε να χτίσει επιθέσεις. Τον κατάπινε συνεχώς η Φιλαδέλφεια και ο κόσμος που ήταν για μία ακόμα φορά 12ος, 13ος και 33.000ος παίκτης.

Οπότε να σταματήσει η καραμέλα περί τύχης… Τύχη δεν έχουν όσοι ψάχνουν δικαιολογίες…

Το 3-0 έπρεπε να είχε γίνει στην αρχή της επανάληψης, όταν ο Σωκράτης τράβηξε τον Λιβάι από τη φανέλα μέσα στην περιοχή. Διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως δεν χρειαζόταν on field review για να δώσει το πέναλτι απ’ το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Ήταν φάουλ του διαιτητή που ανέχτηκε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών του Ολυμπιακός, ο οποίος όντας εν τρικυμία και ο πνγιμένος από τα μαλλιά του πιάνεται, προσπάθησε να προκαλέσει ένταση με πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά.

Ήταν όμως πολύ αργά. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει αντίδραση ούτε με την είσοδο, Ροντινέι, Φορτούνη, Μπουτούτσι στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι η ΑΕΚ πήρε μία δίκαιη πέρα ως πέρα νίκη. Διαβάστε όμως και τι σημειώσαμε για κάθε έναν κιτρινόμαυρο.