ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Conference League: Έγινε της… ανατροπής στους δύο ημιτελικούς

Η Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος όμως η Γουέστ Χαμ έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο και επιβλήθηκε με 2-1 στο Λονδίνο, αποκτώντας έτσι αβαντάζ για τον τελικό του Conference. Η τρελή πορεία της Βασιλείας στο φετινό Conference League συνεχίζεται, με τους Ελβετούς να κάνουν τρομερή ανατροπή κόντρα στην Φιορεντίνα στις καθυστερήσεις και να επικρατούν με 2-1, για να πάρουν σημαντικο αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό.

Γουέστ Χαμ – Άλκμααρ 2-1

Το πρώτο μέρος βρήκε την Γουέστ Χαμ να έχει τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα και την Άλκμααρ να είναι μονίμως σε θέση άμυνας, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται ωστόσ να φτιάξουν μεγάλες φάσεις πέρα από το εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Μπενραχμά στο 11′ που υποχρέωσε τον κίπερ Ράιαν σε δύσκολη επέμβαση.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα για τους Άγγλους το αμυντικό τείχος που όρθωσαν οι Ολλανδοί, ήρθε η φάση του 41ου λεπτού να παγώσει το Λονδίνο, με τον Ρέιντερς να εξαπολύει δυνατό σουτ με το δεξί περιοχής και να αιφνιδιάζει τον Αρεολά γράφοντας το 0-1 (οι γηπεδούχοι φώναξαν για φάουλ στον Πακετά στην αρχή της φάσης, όμως ούτε ο διαιτητής ούτε το VAR τους δικαίωσε).

Οι παίκτες του Μόγες, που προέρχονταν από μία σημαντική νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα, δεν απογοητεύτηκαν και συνέχισαν να πιέζουν, για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στα μέσα του δευτέρου μέρους.

Βοήθησε άθελά του ο κίπερ της Άλκμααρ, Ράιαν, που βρήκε με μπουνιά τον Μπόουεν στο πρόσωπο σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τον Μπενραχμά να γράφει το 1-1 στο 67ο λεπτό.

Το γκολ αυτό ανέβασε κατακόρυ την ψυχολογική διάθεση των γηπεδούχων, με το γκολ της ανατροπής να έρχεται νομοτελειακά λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 76′ μέσα από φάση διαρκείας, με τον Αντόνιο να υπογράφει το 2-1 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κέρερ, Ζουμά, Ράις, Αγκέρντ, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Πακετά, Μπενραχμά (90′ Φορνάλς), Μπόουεν, Αντόνιο (79′ Ινγκς)

ΑΛΚΜΑΑΡ: Ράιαν, Σουγκαβάρα, Μπέκεμα, Χατζηδιάκος, Ντε Βιτ, Κλάσι, Μέινανς, Ρέιντερς, Όντγκααρντ (68′ Λάχντο), Παυλίδης, Φαν Μπρεντερόντε (80′ Μιχάιλοβιτς)

Φιορεντίνα – Βασιλεία 1-2

Η Φιορεντίνα ήταν η ομάδα που είχε τη μπάλα στα πόδια και έψαχνε το γκολ, όμως και η Βασιλεία ήταν άκρως επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, δημιουργώντας μία ισορροπία τρόμου στο παιχνίδι. Αυτή έσπασε στο 25ο λεπτό μέσα από στημένη φάση, με τον Μπιράγκι να εκτελεί κόρνερ και τον Κουάρτα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, για να πιάσει τη δεύτερη ο Καμπράλ και να γράψει το 1-0.

Αυτό ήταν το έβδομο γκολ του στο φετινό Conference League, με τον 25χρονο Βραζιλιάνο σκόρερ να γίνεται μάλιστα ο πρώτος παίκτης των βιόλα που σκόραρε σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από τον Γκαμπριέλ Μπατιστούτα το 1997 αλλά να μην το πανηγυρίζει, ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του.

Η Βασιλεία δεν βρήκε κάποια απάντηση και στο 28΄το φαλτσαριστό σουτ του ‘Αμραμπατ λίγο άουτ ήταν η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βασιλεία έχασε μια καλή ευκαιρία στο 50’ με την κεφαλιά του Μπούργκερ μετά το κόρνερ του Τζάκα. Οι «βιόλα» απάντησαν με τα σουτ των Μαντράγκορα και Ικονέ που πέρασαν λίγο άουτ. Η Φιορεντίνα συνέχισε να πιέζει και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Μαντράγκορα μετά από συνδυασμό Καμπράλ, Μποναβεντούρα στο 66’.

Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Βασιλεία στο 71’ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Τζάκα συνδυάστηκε με τον Ντιουφ κι ο τελευταίος με ωραίες προσποιήσεις έξω από την περιοχή ελευθερώθηκε και με ζυγισμένο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερατσάνο.

Ο Καμπράλ απάντησε στο 76’ με ωραίο σουτ που έφυγε λίγο έξω. Στο 84’, ο Τζάκα εκτέλεσε κόρνερ κι η κεφαλιά του Αμπντουνί έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τερατσάνο. Η Φιορεντίνα έγινε πιο επιθετική με τις αλλαγές του Ιταλιάνο, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει σημαντική ευκαιρία στην ελβετική εστία. Έτσι, στο 93’ ο Τζάκα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μάλες γύρισε την μπάλα με δυνατή σέντρα μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ ο Αμντουνί έκανε το 1-2 κι έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό, Κουάρτα, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Μαντράγκορα, Ικονέ, Καμπράλ, Γκονσάλες

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Χιτζ, Λανγκ, Νουχού, Πελμάρ, Εντόι, Ντιούφ, Τσάκα, Μπέργκερ, Καλαφιόρι (63′ Μιλάρ), Αουγκουστίν, Αμντουνί