ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στα πέναλτι η Σεβίλλη κατάκτησε το EUROPA LEAGUE (4-1 P., FT-ET 1-1)

Και συνεχίζει να γράφει ιστορία. Η Σεβίλλη ήταν ήδη συνώνυμο της διοργάνωσης και πλέον απλά μεγαλώνει τον μύθο της. Αν και ο Χοσέ Λουίς Μεντλίμπαρ την ανέλαβε για να τη σώσει από τον υποβιβασμό, την οδήγησε στον 7ο τίτλο της στο Europa League [2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020, 2023] και στους ομίλους του Champions League της επόμενης σεζόν. Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν ανώτεροι συνολικά στο ματς και παρότι βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο, ανάγκασαν τον Ζοσέ Μουρίνιο στο πρώτο του χαμένο ευρωπαϊκό τελικό.

Ηταν η 7η κούπα Europa League έπειτα από την 7η διαδικασία των πέναλτι στην ιστορία της Σεβίλλης στην Ευρώπη και 3η φορά που σήκωσε κούπα μετά από την ψυχοφθόρο διαδικασία σε εκτός συνόρων διοργάνωση πιάνοντας την Λίβερπουλ. Για τον Μουρίνιο ήταν η πρώτη φορά που δέχεται γκολ σε ευρωπαϊκό τελικό έπειτα από 20 χρόνια και τον τελικό του UEFA με την Πόρτο κόντρα στην Σέλτικ.

Η Ρόμα μπήκε στο ματς ένα κλικ πιο δυνατά και στο 12’ έχασε τεράστια ευκαρία. Επειτα από ενέργεια του Ντιμπάλα ο Τσέλικ γύρισε από δεξιά και ο Σπινατσόλα ολομόναχος από το πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπόνο. Στη συνέχεια η ομάδα του Μουρίνιο δεν είχε κανένα πρόβλημα να αφήσει την μπάλα στην Σεβίλλη, η οποία είχε κατοχή κοντά στο 60% αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάση κόντρα στην εξαιρετικά οργανωμένη άμυνα των τριών στόπερ των Giallorossi.

Και οι Ρωμαίοι όχι μόνο ήταν συμπαγείς, αλλά άνοιξαν και το σκορ στο 35’. Ο Κριστάντε πίεσε τον Ράκιτιτς στο κέντρο, ο Μαντσίνι το κατάλαβε γρήγορα και έβγαλε απίστευτη πάσα με τη μία στον Ντιμπάλα, ο οποίος πήρε μπροστά του την μπάλα και με διαγώνο τελείωμα νίκησε τον Μπόνο. Ηταν το 17ο γκολ του Αργεντινού φέτος σε όλες τις διοργανώσεις. Οπως πιθανότατα θα περίμεναν οι περισσότεροι, η Ρόμα μπήκε στο φινάλε του πρώτου μέρους σε safe-mode, όμως χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης για να κρατήσει το 0-1.

Στο 43’ μετά το κόρνερ του Ράκιτιτς ο Εν-Νεσίρι σηκώθηκε μόνος αλλά από κοντινή απόσταση έστειλε την κεφαλιά του ψηλά και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων το τρομερό μακρινό σουτ του Ράκιτιτς βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με διπλή αλλαγή από τον Μεντιλίμπαρ, που έβγαλε τους αρνητικούς Ολιβερ Τόρες και Μπράιαν Χιλ για να βάλει τους Λαμέλα και Σούσο, τους δύο παίκτες που σκόραραν και χάρισαν την πρόκριση κόντρα στην Γιουβέντους στα ημιτελικά. Και η ώθηση ήταν μεγάλη.

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν την πρώτη φάση στο 52’ με το σουτ του Αλεξ Τέλες ψηλά μέσα από την περιοχή και τρία λεπτά μετά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με έναν ανέλπιστο τρόπο. Ο Χεσούς Νάβας έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαντσίνι στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το 1-1 σε συνδυασμό με την αντικατάσταση των Ντιμπάλα και Εϊμπραχαμ έκανε την Σεβίλλη απόλυτο αφεντικό, αφού οι Giallorossi δεν μπορούσα να κρατήσουν μπάλα και περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο 76’ οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ πίστεψαν ότι πήραν πέναλτι για ανατροπή του Οκάμπος από τον Ιμπάνιες αλλά μέσω VAR πάρθηκε πίσω, ενώ στο 82’ ήταν η σειρά των Ιταλών να ζητήσουν ένα για το απλωμένο χέρι του Φερνάντο αλλά το ματς συνεχίστηκε. Στο 83’ η Ρόμα λίγο έλειψε να πάρει το ματς με το πλασέ του Μπελότι μετά το φάουλ του Πελεγκρίνι, ενώ στο φινάλε η κεφαλιά του Εν-Νεσίρι πέρασε άουτ (92’) και το μακρινό σουτ του Σούσο σταμάτησε στον Ρούι Πατρίσιο (96’).

Στην παράταση, οι ομάδες δεν είχαν μεγάλα αποθέματα δυνάμεων και παρότι η Σεβίλλη είχε πάλι την κατοχή και την πρωτοβουλία, εκείνη που έκανε τη μοναδικό φάση ήταν η Ρόμα. Και ήταν μεγάλη ευκαιρία για να αφήσει… ξερούς τους Ισπανούς, καθώς η κεφαλιά του Σμόλινγκ στο 132’ (!) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και τα πάντα κρίθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία.