ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός – Βιένερ Βικτόρια 4-0

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό ματς προετοιμασίας του Παναθηναϊκού επί αυστριακού εδάφους απέναντι στην Βιένερ Βικτόρια (4-0), ομάδα γ’ κατηγορίας της Αυστρίας, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να δείχνει ότι σκοπεύει να επενδύσει πάνω στο 4-2-3-1 ως βασικό σχηματισμό της ομάδας την επικείμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο Σέρβος προπονητής χρησιμοποίησε στο πρώτο ημίχρονο (διάρκειας 35 λεπτών, όπως και το δεύτερο) τον Μπερνάρ σε κλασικό ρόλο 10αριού, θέση στην οποία ως γνωστόν αγωνίζεται και ο διεθνής Σέρβος Φίλιπ Τζούρισιτς, με τους Πέρεθ και Τσόκαϊ στην ίδια ευθεία στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τους Παλάσιος και Μαντσίνι στα δύο «φτερά» και τον Γερεμέγεφ στην κορυφή της επίθεσης.

Στα μετόπισθεν, ο Λοντίγκιν ήταν κάτω από τα δοκάρια και η τετράδα μπροστά του αποτελούνταν από Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Σιδερά και Χουάνκαρ.

Παρά το γεγονός ότι είχε προηγηθεί προπόνηση το πρωί, οι πράσινοι έβγαλαν αρκετή ενέργεια και διάθεση να επιβληθούν από το πρώτο λεπτό, όπερ και εγένετο.

Η ανάπτυξη στο σετ παιχνίδι είχε ταχύτητα και τακτική συνοχή, το πρέσινγκ γινόταν με οργανωμένο τρόπο, ενώ κάποια προβλήματα εμφανίστηκαν στις ελάχιστες φορές που ο -σαφώς χαμηλότερου επιπέδου- αντίπαλος, άσκησε πίεση ψηλά.

Το σκορ άνοιξε για τον Παναθηναϊκός στο 11’ με αυτογκόλ του Νάσμιουλερ από σέντρα του Χουάνκαρ που έψαξε στο δεύτερο δοκάρι τον Παλάσιος (1-0).

Στο 14’ ο Μαντσίνι απόλεσε μεγάλη ευκαιρία, πλασάροντας δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι και στο 16’ εκτέλεσε απευθείας φάουλ που έφυγε άουτ. Στο 23’ ο Μπερνάρ με έξοχη κάθετη πάσα έβγαλε μόνο του τον Γερεμέγεφ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι αυτός δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το 2-0.

Κι ένα λεπτό αργότερα λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά, αλλά για λίγα εκατοστά δεν βρήκε τη μπάλα στην προβολή που επιχείρησε μετά από συρτή σέντρα του Χουάνκαρ.

Ο Γερεμλεγεφ, στο άτυπο ντεμπούτο του, δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι της ομάδας, έδειξε ωστόσο ότι «έχει» το γκολ όταν βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ένταση άρχισε φυσιολογικά να πέφτει, με τον Γιοβάνοβιτς να αλλάζει το μεγαλύτερο μέρος της ενδεκάδας, χρησιμοποιώντας πολλούς νεαρούς από την ακαδημία.

Στα αξιοσημείωτα του φιλικού περνάει το γεγονός της επιστροφής του Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα (σε ρόλο δεξιού εξτρέμ) μετά τον τραυματισμό του, αλλά και του Κάρλος Ζέκα (σε ρόλο κεντρικού μέσου) στην επανεμφάνισή του με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι.

Κερασάκι στην τούρτα, το τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού στο 64’ με τον νεαρό Καλοσκάμη να στέλνει τη μπάλα στο «γάμα» της εστίας των Αυστριακών (3-0) από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από σέντρα του Αϊτόρ και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Στο 71’ ο Μπιλάλ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με τον Αϊτόρ να έχει συμμετοχή και σε αυτό το γκολ του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (35’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (56’ Αϊτόρ), Σένκεφελντ (48’ Κάτρης), Σιδεράς, Χουάνκαρ (48’ Φικάι), Πέρεθ (48’ Φρόκου), Τσόκαϊ (56’ Ζέκα), Παλάσιος (48’ Βαγιαννίδης), Μπερνάρ (48’ Καλοσκάμης), Μαντσίνι (48’ Καμπετσής), Γερεμέγεφ (48’ Μπιλάλ).

ΒΙΕΝΕΡ ΒΙΚΤΟΡΙΑ: Αρνμπέργκερ, Σάμανεκ, Γκρόζντιτς, Κνασμιούλνερ, Βέσελι, Σίετζ, Λόφλερ, Γιοβάνοβιτς, Γκουστάβο, Μπανγκάι, Γιαβολένκο.
Στο δεύτερο 35λεπτο αγωνίστηκαν και οι Φρανκ, Χόμπλινγκ, Γκολοπέντα, Κοπρίβιτσα, Τσίτσεκ, Ρότερ, Βοζένιλεκ, Σράμελ.