ΑΘΛΗΤΙΚΑ

La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Βιγιαρεάλ με σούπερ Μοράλες (BINTEO)

Την επιστροφή στις νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-1 της Οσασούνα στο «Θεράμικα», για τη 14η αγωνιστική της La Liga!

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε τις λύσεις στην επανάληψη ώστε να πάρει την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, φτιάχνοντας έτσι την ψυχολογία του ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης την ερχόμενη Πέμπτη με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για τη φάση των ομίλων του Europa League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους δεν ήταν άλλος από τον Χοσέ Λουίς Μοράλες που πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε 23 λεπτά, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο 36χρονος άσος άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό από ασίστ του Μορένο, ενώ με όμορφο σουτ στο 71′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με την κεφαλιά του Κατένα, για να έρθει και πάλι ο Μοράλες στο 80′ να διαμορφώσει το τελικό σκορ.