ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός «λύγισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα και τώρα… Παναθηναϊκός (ΒΙΝΤΕΟ)

Με μπροστάρηδες του Ντόη, Ναβάρο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Φάληρο, ελπίζοντας σε καλό αποτέλεσμα στο ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός. Πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τους «πράσινους».

Με παρόμοιο σχηματισμό οι δύο ομάδες, αλλά με ασφαλώς διαφορετική προσέγγιση ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός θέλησε να χτίσει παιχνίδι από την αρχή, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίζει σφιχτά, όντας καλά οχυρωμένος πίσω. Μόλις στο 2ο λεπτό, οι Πειραιώτες είχαν καλή στιγμή για να πετύχουν γκολ, με τον Φορτούνη να μοιράζει κάθετα για τον Μασούρα, ο οποίος πάτησε περιοχή και έπιασε σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ο ΠΑΣ λίγο έλειψε να γίνει επικίνδυνος, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του στην κόντρα, με τον Τζίμα στο 9’, ενώ στο 11’ απομάκρυνε ο Ορτέγκα σωτήρια προτού γίνει κάτοχος της μπάλας κάποιος αντίπαλος μέσα στην περιοχή.

Στο 19’ ο Ολυμπιακός κλώτσησε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, με τον Φορτούνη να γεμίζει από φάουλ στον άξονα και τον Μασούρα να κινείται έξυπνα χωρίς την μπάλα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, κάνοντας άτσαλο τελείωμα, με αποτέλεσμα να αστοχήσει. Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΣ έφυγε έξυπνα στην κόντρα με τον Λιάσο, αλλά ο Ντόη έσωσε τους Πειραιώτες από τα χειρότερα, θυσιάζοντας μία κίτρινη, ώστε να μην επιτρέψει τον αντίπαλο να μπει περιοχή.

Ακόμα πιο μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 30’. Ο Όρτα έχτισε παιχνίδι, ο Μασούρας έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε από τα δεξιά για τον Φορτούνη, δίνοντάς του έτοιμο γκολ, αλλά ο αρχηγός των Πειραιωτών αστόχησε σχεδόν από τη μικρή περιοχή, βάζοντας εξωτερικά φάλτσα στην μπάλα.

Ο ΠΑΣ ξεθάρρεψε και στο 39’ είχε καλή στιγμή, με τον Σόρια να πιάνει σουτ με εξωτερικό φάλτσο λίγο έξω από την περιοχή και τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Δύο λεπτά μετά είχε φάση η ομάδα του Καρβαλιάλ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντόη έπιασε κεφαλιά από πολύ καλή θέση, αλλά αστόχησε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να πιάσει στον…ύπνο τους γηπεδούχους και κέρδισε ένα κόρνερ με τον Ριένστρα, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 51’ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Κίνι να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, την μπάλα να στρώνεται έπειτα από κόντρες στον Μασούρα που έκανε κεφαλιά-πάσα, ενώ ακολούθησε δεύτερη του Ναβάρο, αλλά αδύναμη με τον Αθανασίου να μαζεύει την μπάλα.

Ο παίκτης, ο οποίος έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη για τον Ολυμπιακό ήταν ο Ντόη. Στο 57’ βρήκε μπόλικο χώρο μπροστά του, έπιασε συρτό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και αιφνιδίασε τον Αθανασίου. Δύο λεπτά μετά έστειλαν και πάλι την μπάλα στα δίχτυα οι «ερυθρόλευκοι», αλλά παρέμεινε το 1-0. Ο Μασούρας τροφοδότησε τον Μαρτίνς που νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά δεν συνέβη το ίδιο στη συνέχεια με τον Μασούρα. Ωστόσο υπήρχε οφσάιντ. Στο 65’ έγινε τελικά το 2-0, με τον Μασούρα να κλέβει την μπάλα και να μοιράζει κάθετα στον Ναβάρο, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 74′ ο Τούτου πήρε την μπάλα πίσω από τη μεσαία γραμμή, έκανε το σπριντ, διένυσε αρκετά μέτρα, πάτησε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από τον Ρέτσο, όπως έδειξε ο διαιτητής. Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Το παιχνίδι μετά το γκολ των Ηπειρωτών “άναψε” εκ νέου. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο οποίος από την πλευρά του επιχειρούσε στην αντεπίθεση. Στο 87′ είχε ευκαιρία με τον Ποντένσε, ενώ στο 89′ ο Ναβάρο έκλεψε από τον Μπακαδήμα, σούταρε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι Πειραιώτες “κλείδωσαν” το τρίποντο στο 90+3′. Ο Φορτούνης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος από τα δεξιά γύρισε στον Γιόβετιτς που σκόραρε και με τη βοήθεια του δοκαριού. Οι ερυθρόλευκοι αγχώθηκαν, όμως πήραν την τρίτη σερί τους νίκη στην Super League 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Όρτα (61′ Τσικίνιο), Έσε (73′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Μασούρας, Μαρτίνς (73′ Ποντένσε), Ναβάρο (90′ Γιόβετιτς).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Αθανασίου, Σόρια, Κιάκος (82′ Τσαούσης), Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Ριένστρα (82′ Έφορντ), Λιάσος, Ροσέρο (63′ Τούτου), Μπάλαν (63′ Κόντε), Τζίμας.