ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πρωτάθλημα Cyta: Σίφουνας στο Δασάκι ο Άρης, σάρωσε τον Εθνικό με 6-2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 3ο λεπτό ο Λέο Μπέγκτσον έκανε το 0-1 με ωραίο πλασέ στην κίνηση εντός περιοχής ενώ στο 29΄ ο Γιανίκ Γκομίς διπλασίασε τα γκολ των πρωταθλητών με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Άρης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το 0-2.

Το «τέλειωσε» στο 54΄

Η ομάδα του Σπιλέφσκι μπήκε εξίσου δυνατά στο δεύτερο μέρος προειδοποιώντας στο 46΄με το δοκάρι του Σεμέδο και τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη με τον Μοντνόρ ο οποίος στο 54΄έκανε το 0-3. Στο 69ο λεπτό ο Έντι Σεμέδο πιστοποιώντας την πολύ καλή του παρουσία, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Άρη κάνοντας το 0-4. Ο Εθνικός Άχνας κατάφερε να μειώσει σε 1-4 με τον Μεσκίντα στο 71΄ενώ στο 79΄ο Ντε Ιριόντο με κεφαλιά έκανε το 2-4. Το 2-5 διαμόρφωσε ο Ματία Σπόλιαριτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τον θρίαμβο του Άρη να ολοκληρώνεται στο 89ο λεπτό όταν ο Σάβο έκανε το 2-6 με πλασέ εντός περιοχής.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (81΄Περδίος) Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (58΄Αγγελόπουλος) Μπίκερ, Μπέκερ (46΄Ιωαννίδης) Στυλιανού (69΄Κ. Ηλία) Μ.Ηλία, Χριστοφή (58΄Μεσκίντα)

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα, Μπέγκτσον (70΄Κοκόριν) Μπράουν, Δημητρίου, Γκομίς (70΄Σάβο) Μπρόρσον, Σόκε, Μοντνόρ (63΄Αμπουμπακάρ) Σεμέδο (70΄Σπόλιαριτς) Ουρόσεβιτς (63΄Μάτισικ)