ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Euroleague: Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» την Άλμπα με σούπερ Κάνααν και Ράιτ! (BINTEO)

Ο Ολυμπιακός παρά την απουσία των τριών ψηλών του (Φαλ, Μιλουτίνοφ, Πετρούσεφ) επικράτησε της Αλμπα με 101-87 και πέτυχε μία νίκη την οποία είχε ανάγκη. Το θετικό αποτέλεσμα μάλιστα ήρθε με εντυπωσιακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο κάτι το οποίο ξεσήκωσε τους οπαδούς που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

Η απόδοση του Αϊζάια Κάνααν ήταν σίγουρα ξεχωριστή, αλλά σίγουρα γέμισε με αισιοδοξία το ντεμπούτο του Μόουζες Ράιτ, ο οποίος με μόλις μία προπόνηση πρόσφερε τρομερή ενέργεια και 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας προτίμησε να ξεκινήσει με τον Ράιτ στο αρχικό σχήμα. Ο Αμερικανός έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, αλλά με μόλις μία προπόνηση ήταν λογικό να είναι «χαμένος» στην επίθεση. Η παρουσία του Κάνααν αρχικά και ο καλύτερος ρυθμός που έδωσε η παρουσία του Γουίλιαμς Γκος σε σχέση με τον Γουόκαπ βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να προηγηθούν με 12-5 (4’) και 15-11 (6’). Η άμυνα ζώνης της Αλμπα δημιούργησε δυσκολίες στους παίκτες του Μπαρτζώκα, λύσεις καθαρές δεν βρέθηκαν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-17 χάρη σε δύο μακρινά σουτ του Πίτερς.

Με τον Γκος να πρωταγωνιστεί και να σκοράρει σε διαδοχικές επιθέσεις, ο Ολυμπιακός παρέμενε μπροστά στο σκορ παρά την καλή επιθετική λειτουργία και των Βερολινέζων (29-26, 14’). Η είσοδος των Λαρεντζάκη και Παπανικολάου έφερε εύστοχα μακρινά σουτ, η τρομερή απόδοση του Σίκμα και η διατήρηση της επιθετικότητας του Γουίλιαμς Γκος πρόσφεραν λύσεις στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων και έτσι έγινε το 40-33 (16’). Το τάιμ άουτ του Γκονζάλες λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του η οποία επιστρέφοντας στο παρκέ έτρεξε σερί 0-8 και προσπέρασε με 40-41 (18’) χάρη στα μακρινά σουτ των Μάτισεκ και Μπράουν.

Ο Ολυμπιακός βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος κάτι που έδειξε από τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Η επιθετική του άμυνα και οι πόντοι από τα χέρια των Κάνααν, Πίτερς και Μπραζντέικις έφεραν ενθουσιασμό στην εξέδρα και κυρίως, προβάδισμα με 68-57 (27’) διαφορά την οποία φρόντισε να αυξήσει ο Ράιτ στο τέλος της περιόδου (78-61).

Οι Πειραιώτες γνώριζαν πως έπρεπε να προσέξουν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου για να μη δώσουν ελπίδα στους φιλοξενούμενους. Με τον Κάνααν σεληνιασμένο να ευστοχεί για έβδομη φορά από τα 6.75 η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25 πόντους (88-63, 33’). Το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και τα μοναδικά αναπάντητα ερωτήματα ήταν στα πόσα τρίποντα θα σταματούσε ο «Ησαΐας» και το τελικό σκορ. Ο Κάνααν σταμάτησε στα 9 εύστοχα σουτ τριών πόντων (!) και όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης το ταμπλό έγραφε 101-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 14 (7/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Κάναν 31 (2/2 δίποντα, 9/14 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (2), Μήτρου-Λονγκ (0/3 τρίποντα), Παπανικολάου 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπραζντέικις 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίκμα 5 (2/4 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρόσιντα 9 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Σπανιόλο 8 (1/5 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Γουέτζελ 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου, Μάτισεκ 12 (4/4 τρίποντα), Σνάιντερ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 6 (1), Χέρμανσον 8 (2), Νίκιτς, Κουμάτζι 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/44 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 5/5 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 17/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 17/19 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη, 10 φάουλ