ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πρωτάθλημα Cyta: Στο 90+6 η Ανόρθωση έσωσε τον βαθμό (ΒΙΝΤΕΟ)

Εκεί που η Πάφος FC έδειχνε πως θα θριάμβευε στην έδρα της Ανόρθωσης, ο Καστέλ στο 6ο λεπτό των καθστερήσεων ισοφάρισε για την «Κυρία», σε ένα χορταστικό συμβιβασμό (2-2).

Ο Ζάιρο με αρχηγική εμφάνιση πήρε από το χέρι την ομάδα του, σκόραρε δύο γκολ (34΄, 76΄) και μάλιστα μετά από οκτώ παιχνίδια αφλογιστίας, όμως ο Σέρχιο Καστέλ στο 90΄+6΄, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη από την άσπρη βούλα σε παράβαση που κέρδισε ο Τσίκο από τον Γκοντάλ και… γλίτωσε τα χειρότερα για την ομάδα του.

Ο Γκασαμά μόλις στο 2ο λεπτό είχε βάλει σε θέση οδηγού την Ανόρθωση που έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και με τον ένα βαθμό ανέβηκε στους 41, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Για την Πάφος FC αυτή η ισοπαλία την κρατά στην 4η θέση και στους 43 βαθμούς. Ωστόσο και για τις δύο ομάδες, το αποτέλεσμα αυτό τους ψαλιδίζει όλο και περισσότερο τις ελπίδες για να την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (87΄ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τεχέρα (87΄ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τιουνέ (82΄ Ιωάννου), Ουαρίς (82΄ Παρούτης), Γκασαμά (64΄ Καστέλ), Τσίκο.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Μελούσο (62΄ Τζάτζα), Κβίντα, Ρους (71΄ Βαλακάρι), Γκολντάρ, Ντράγκομιρ, Ναμ, Τουμάσι (71΄ Ικόκο), Mπρούνο (46΄ Μπότσκαϊ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (89΄ Κοντρέρας).