ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πρωτάθλημα Cyta: Τριάρα στη Ν.Σαλαμίνα ο Άρης και στο -2 από την κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Για δεύτερο σερί ματς (μετά από αυτό με τον Οθέλλο) ο Άρης τα βρίσκει σκούρα στο πρώτο ημίχρονο και παίρνει ευρεία νίκη στην επανάληψη. Αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο «Αμμόχωστος» χάρη σε γκολ των Μοντνόρ (55΄), Σάβο (60΄) και Μπράουν (85΄), φτάνοντας σε έκτο σερί τρίποντο για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία του (στην περσινή ιστορική σεζόν του τίτλου έφτασε μέχρι τις πέντε διαδοχικές νίκες).

Mε την 16η νίκη του στο πρωτάθλημα ο Άρης έφτασε τους 50 βαθμούς και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία στο ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ, καθώς μείωσε σε δύο βαθμούς τη διαφορά του από τους πρωτοπόρους γαλαζοκίτρινους και πήγε στο +4 από τους τρίτους Λαρνακείς, ενώ επιπροσθέτως εδραιώθηκε για τα καλά στις θέσεις Ευρώπης καθώς βρέθηκε στο +7 από την τέταρτη Πάφο.

Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα, η οποία δέχθηκε την τρίτη διαδοχική της ήττα και δέκατη συνολικά, παρέμεινε με 31 βαθμούς στην όγδοη θέση.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης κρατούσε μεν μπάλα αλλά ήταν η Νέα Σαλαμίνα η οποία είχε τις μεγάλες ευκαιρίες. Τρεις στον αριθμό, με τον 20χρονο Ζάντρο να σώζει την εστία των Λεμεσιανών σε όλες: στην κεφαλιά του Γιάνγκα στο 17′, στο σουτ του Λέουκο στο 27′ (κόντραρε και τον δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο) και στην κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 31′. Η μοναδική τελική των φιλοξενουμένων ήρθε από σουτ του Μπένγκτσον στο 38′ που κόντραρε, ενώ στο φινάλε οι Λεμεσιανοί απείλησαν με τους Γκομίς-Στρούσκι, όμως μετά το επικίνδυνο γύρισμα του πρώτου ο δεύτερος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Τα πράγματα άλλαξαν σχετικά νωρίς στην επανάληψη, καθώς ο Άρης μετέτρεψε σε γκολ τις δύο πρώτες του φάσεις και πήρε σοβαρό προβάδισμα. Το σκορ άνοιξε στο 55΄ από τον Μοντνόρ όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Στρούσκι πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της περιοχής, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σάβο νίκησε τον Μελίσσα σε τετ-α-τετ (60΄). Ο Μπράουν στο 78΄ δεν μπόρεσε να βάλει το τρίτο, όμως το πέτυχε στο 85΄, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασταθή απόκρουση του Μελίσσα σε σουτ του Γκομίς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσικάς (8΄ Βίκτωρος), Σεργίου, Μπεχαράνο (79΄ Μιγκελίτο), Καρλίτος (72΄ Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (72΄ Κορομά), Ναρσίνγκ, Ντουρμισάι, Γιάνγκα (72΄ Κουζμάνοβιτς).

ΑΡΗΣ: Ζάντρο, Σανέ (61΄ Μπρόρσον), Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Στρούσκι (71΄ Μπράουν), Μοντνόρ, Σεμέδο (46΄ Γιαγκό), Μπένγκτσον (79΄ Δημητρίου), Σάβο (71΄ Νίκολιτς), Γκομίς.